Menu
Jesteś tutaj: Jak poprawnie aplikować perfumy?

Jak poprawnie aplikować perfumy?

#perfumy #aplikacja #zapach #kobieta

21:21, dnia 05 marzec 2020r.
Kategoria:
235
0

Sekretem pięknego zapachu wcale nie jest zlewanie się od góry do dołu najdroższymi perfumami. Ten sekret, oprócz samej jakości i stężenia substancji zapachowych, to – jak już wspominaliśmy - sztuka poprawnej aplikacji perfum, która wymaga przestrzegania określonych zasad. Pierwszą z nich jest bez wątpienia używanie perfum z umiarem i wyczuciem, co nie tylko zagwarantuje nam piękny aromat naszych perfum, ale też komfort dla innych ludzi, którzy z pewnością to docenią. Jeśli użyjemy zbyt dużej ilości perfum, zabijemy ich aromat, zmieniając go w duszący odór. Tak więc, jeśli chodzi o wybór perfum to o ile sama nuta zapachowa pozostaje kwestią prywatnych preferencji każdego z nas, o tyle warto trzymać się generalnej zasady, że liczy się nie ilość, a jakość.

Zacznijmy może od nakreślenia krótko ogólnych podstaw. Trwałość perfum jest oczywiście zależna również od ich jakości wynikającej np. z użytych komponentów itp., a w dużym stopniu także od ich rodzaju – czyli zawartości procentowej substancji zapachowych, według której kategoryzowane są perfumy. Spośród nich najczęściej spotykane i najbardziej popularne są następujące trzy rodzaje:

  • Perfumy, czyli Parfum lub Parfume – to najbardziej skoncentrowana i najsilniejsza z odmian perfum, i też niestety najdroższa. Zwykle zawierają ok. 40% substancji zapachowych. Tego rodzaju wystarczy Ci tylko parę kropelek na cały dzień w newralgicznych punktach, o których powiemy troszkę później.
  • Woda perfumowana, czyli Eau de Parfum – ten rodzaj zawiera max. ok 18 % substancji zapachowych i wystarczy ledwie parę psiknięć na cały dzień.
  • Woda toaletowa, czyli Eau de Toilette – ten rodzaj jest najczęściej spotykaną odmianą perfum w drogeriach i sklepach, a też najtańszym z tych trzech rodzajów, a więc i najbardziej powszechnie używanym z racji bardziej przystępnej ceny. Woda toaletowa zawiera ok +/- 10 % substancji zapachowych i wystarczy nam od paru do ledwie kilku psiknięć z ewentualną koniecznością powtórzenia w ciągu dnia.

Skoro znamy już podstawy, pora przejść do konkretów – poznajmy wreszcie sekrety poprawnej aplikacji perfum i zniewalającego, długotrwałego zapachu!

W kwestii poprawnej aplikacji perfum, należy wspomnieć tu przede wszystkim o trzech najistotniejszych kwestiach oraz zasadach.

Po pierwsze – skóra i jej odpowiednie przygotowanie

Głównym nośnikiem emitującym aromat perfum jest właśnie Twoja skóra. To od niej zależy cały zapach perfum – nie tylko jego siła czy trwałość, ale i sama nuta zapachowa oraz bukiet. Skóra każdego z nas ma swój własny, niepowtarzalny zapach, który mieszając się z nutą zapachową perfum sprawia, że te same perfumy w zasadzie na każdej osobie będą pachnieć inaczej. Dlatego przy zakupie perfum warto testować ich zapach na własnej skórze.

Przy prawidłowej aplikacji perfum bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie najpierw skóry do aplikacji perfum. Skóra powinna być czysta i sucha, więc najlepiej aplikować perfumy zaraz po wzięciu prysznica i dokładnym osuszeniu skóry. Warto pamiętać również o tym, że zapach użytych wcześniej kosmetyków, jak np. żele pod prysznic, dezodoranty czy balsamy do ciała itp., ma ogromny wpływ na zapach perfum oraz jego trwałość. Dlatego najlepiej używać kosmetyków bezzapachowych lub o neutralnym zapachu. Drugim rozwiązaniem, które znacznie wzmocni i przedłuży zapach ulubionych perfum, jest zainwestowanie w kosmetyki z tej samej serii zapachowej, jakie oferuje wielu producentów perfum, takich jak żele, balsamy czy mgiełki do ciała. To rozwiązanie skuteczne, aczkolwiek dość kosztowne niestety.

Na trwałość zapachu perfum ma również duży wpływ rodzaj skóry. Perfumy najdłużej zachowują swój zapach na skórze tłustej, która wydziela dość dużą ilość sebum, utrwalając zapach. Natomiast na skórze suchej trwałość zapachu będzie niestety znacznie krótsza. Dlatego w przypadku suchej cery warto przed aplikacją perfum zadbać o jej dobre nawilżenie i natłuszczenie. Jeśli przed spryskaniem się ulubionymi perfumami nałożysz na skórę nawilżający balsam lub krem do ciała, będziesz móc cieszyć się ich zapachem zauważalnie dłużej. Dość skutecznym sposobem na przedłużenie trwałości zapachu na suchej skórze jest również posmarowanie newralgicznych miejsc odrobiną wazeliny – ponieważ tłuszcz „konserwuje” zapach.

Istotny jest również sam sposób aplikacji perfum na skórę. Najlepiej aplikować perfumy z odległości ok. 10 – 20 cm i przede wszystkim – absolutnie nie pocieramy ani nie wcieramy perfum w skórę, gdyż to „spłaszcza” ich bukiet, lecz pozwalamy im wyschnąć na skórze.

Po drugie – odpowiednie miejsce aplikacji czyli metoda pulsu

Dla trwałości zapachu, a też i jego jakości ogromne znaczenie ma również samo miejsce, w które aplikujemy perfumy. Najlepszymi miejscami do aplikacji perfum są zdecydowanie miejsca o podwyższonej ciepłocie, czyli te najbardziej ukrwione, które emitują najwięcej ciepła. Ponieważ to właśnie ciepło emitowane przez naszą skórę, pozwala rozwinąć się w pełni bukietowi perfum, a także powoduje wzmocnienie oraz uwalnianie się ich zapachu. Dlatego właśnie przy aplikacji perfum najlepiej sprawdza się tzw. „metoda pulsu”. Co oznacza, że według tej metody, perfumy należy aplikować w miejscach „pulsu” - czyli w najbardziej ukrwionych obszarach ciała, gdzie emisja ciepła jest najsilniejsza. Po zaaplikowaniu w tych miejscach perfum, pod wpływem emitowanego ciepła ich bukiet będzie mógł rozwinąć się w pełni, a zapach będzie utrzymywać się znacznie dłużej, dzięki czemu pozostanie intensywny i wyraźnie wyczuwalny nawet po wielu godzinach od aplikacji.

A zatem, perfumy aplikujemy przede wszystkim na takie miejsca, jak:

  • szyja i kark
  • nadgarstki
  • dekolt u kobiet, natomiast u mężczyzn - tors
  • miejsca pomiędzy i pod piersiami (u kobiet)
  • a także zgięcia kolan i łokci.

Nie aplikujemy więc absolutnie nigdy perfum gdzie popadnie ani też zlewając się nimi od stóp do głów, lecz - nanosząc niewielką ich ilość w tych właśnie obszarach, gdzie emitowane jest najwięcej ciepła, a pod jego wpływem uwalniać się będą najsilniej nuty zapachowe. Dzięki temu zapach Twoich ulubionych perfum z pewnością będzie pełniejszy i bogatszy, a także bardziej intensywny i trwały.

Po trzecie – włosy i ubranie też są istotne

Trwałość ulubionego zapachu możemy również przedłużyć również aplikując perfumy także w inne miejsca poza naszą skórą, takie właśnie, jak włosy czy ubrania. Włosy szczególnie dobrze absorbują i oddają zapachy, dlatego warto zaaplikować troszkę perfum na końcówki włosów, które potem przy każdym ruchu uwalniać będą mgiełkę aromatu perfum w okół nas. Perfumy należy aplikować na czyste włosy zaraz po umyciu i osuszeniu, zanim zdążą zaabsorbować inne zapachy z otoczenia, które będą niekorzystnie wpływać na zapach perfum, zniekształcając go. Należy jednak zachować umiar w aplikowaniu perfum na włosy, ponieważ perfumy zawierają alkohol i zbyt częste pryskanie nimi włosów może skutkować niestety ich przesuszeniem.

Również aplikowanie perfum na ubrania może wydłużyć ich trwałość, lecz nie zawsze jest to jednak wskazane. Po pierwsze, warto zachować ostrożność przy aplikowaniu perfum na ubrania, gdyż mogą one spowodować odbarwienie materiału, a nawet trwale zniszczyć ubranie. Warto więc najpierw wykonać mały test na wewnętrznym, niewidocznym skrawku materiału przed aplikacją. Po drugie, aplikowanie perfum na ubrania zdecydowanie bardziej polecamy osobom, które używają stale jednego zapachu, gdyż niektóre zapachy potrafią utrzymywać się na ubraniu bardzo długo, nawet po ich wy praniu. Dlatego aplikowanie wielu różnych zapachów na ubranie, spowoduje ich zmieszanie, a w efekcie - „kakofonię zapachów”, jaka jest zdecydowanie nieprzyjemna dla powonienia. Warto również pamiętać, że zapach perfum najlepiej utrzymuje się na naturalnych tkaninach, np. takich jak bawełna czy len, które też najmniej zmniejszają jego jakość. Oczywiście zapach perfum na ubraniach nie jest tak trwały, jak na naszej skórze, a tym bardziej – nie jest aż tak pełny i bogaty, gdyż ubrania nie emitują ciepła ani nie mają własnego „bukietu”, które pozwoliłyby nutom zapachowym rozwinąć się w pełni, tak jak na naszej skórze.

I oto poznaliście już cały sekret poprawnej aplikacji perfum, który pozwala zachować równie piękny i intensywny zapach perfum na dłużej. Teraz pozostaje już zatem tylko … zaaplikować prawidłowo Twoje ulubione perfumy i cieszyć się ich pięknym, zmysłowym zapachem tak długo, jak nigdy dotąd!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl
Kuba kupił(a) 5szt "Zestaw La Via Bella Flower + Tresor " 3 godziny temu.