Menu
Jesteś tutaj: Perfumetki 33ml czy oryginalne perfumy?

Perfumetki 33ml czy oryginalne perfumy?

#perfumy #perfumetki

08:16, dnia 06 czerwiec 2020r.
Kategoria:
927
0

Perfumy i inne kosmetyki perfumowane

Rynek jest pełen kosmetyków perfumowanych, które wielokrotnie są ze sobą utożsamiane. To błąd, ponieważ obok klasycznych perfum, wyróżnia się również różne wody: perfumowaną, toaletową, kolońską, po goleniu czy odświeżającą. Różni je od siebie między innymi stężenie olejków zapachowych w alkoholu, a co za tym idzie, różny jest czas ich utrzymywania się na ciele. Oto cechy charakterystyczne każdego z kosmetyków perfumowanych, które ukazują występujące pomiędzy nimi różnice.

Perfumy

Perfumy są najbardziej ekskluzywnymi kosmetykami perfumowanymi. Zawierają najwięcej olejków eterycznych, nawet do 43%. Dlatego są najtrwalszymi z kosmetyków perfumowanych, co przekłada się na ich wyższą cenę. Niewielki ich flakonik zwykle kosztuje kilkaset złotych, jednak dla rozprzestrzeniania zapachu utrzymującego się do kilku dni, wystarczy ich kilka kropel.

 • zawartość olejków eterycznych: 20-43% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96% alkoholu.
 • trwałość: do kilku dni.

Woda perfumowana

Woda perfumowana jest najczęściej dostępnym produktem zapachowym, o stężeniu olejków od 10 do 20%. Poznać można je po napisie EPD (fr. eau de parfum) na opakowaniu. Wody toaletowe są połączeniem niższej ceny z intensywnością i trwałością zapachu, który utrzymuje się do 8 godzin.

 • zawartość olejków eterycznych: 10-20% stężenia olejków zapachowych w 90% alkoholu.
 • trwałość: 6-8 godzin.

Woda toaletowa

Jeszcze mniej olejków eterycznych, w stężeniu od 5 do 10%, zawiera w sobie woda toaletowa, oznaczana na opakowaniu symbolem EDT (z fr. eau de toilette). To produkt lekki, idealny na letnie upały, którego można używać kilka razy dziennie. Mocno ograniczone stężenie olejków eterycznych sprawia, że woda toaletowa nie jest specjalnie trwała, utrzymując się na ciele ok. 3-4 godzin. Jej tańszym odpowiednikiem jest sama woda (fr. eau), która ma mniejsze stężenie olejków zapachowych, a więc jej trwałość jest jeszcze słabsza.

 • zawartość olejków eterycznych: 5-10% stężenia olejków zapachowych w 60-85% alkoholu.
 • trwałość: 3-4 godziny.

Woda kolońska

Woda kolońska, którą poznamy po oznaczeniu EDC (fr. eau de cologne), zawiera 3-5% olejków eterycznych. Nie jest szczególnie trwała, a więc wodą kolońską należy skraplać miejsca na ciele, które wytwarzają najwięcej ciepła: nadgarstki, pachy, policzki, szyję, uda, plecy czy skórę za uszami. Doskonale nadaje się na imprezy na świeżym powietrzu.

 • zawartość olejków eterycznych: 3-5% stężenia olejków zapachowych w 70-80% alkoholu.
 • trwałość: do 4 godzin.

Woda odświeżająca

Wody odświeżające (fr. eau fraîche) mają niewielkie stężenie olejków, zaledwie na poziomie 1-3%. Jednak z uwagi na fakt, że to olejek cytrusowy, zapewniają skórze aromat i pożądane odświeżenie. Są cenione przez osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza wiosną i latem.

 • zawartość olejków eterycznych: 1-3% stężenia olejków cytrusowych w 70-80% alkoholu.
 • trwałość: służy jedynie odświeżaniu.

Woda po goleniu

Woda po goleniu (ang. after shave, fr. apres resage) to produkt dla mężczyzn, w którym stężenie olejków eterycznych nie przekracza 4%. Służy ukojeniu, nawilżeniu, zamknięciu porów i ułatwieniu gojenia po goleniu. Ma ona za zadanie tylko odświeżyć skórę, jej efekt zapachowy pozostaje na skórze nie dłużej niż do 2 godzin.

 • zawartość olejków eterycznych: 2-4% stężenia olejków zapachowych w 30-70% alkoholu.
 • trwałość: do 2 godzin

Wybór prawdziwych perfum i ich tańszych odpowiedników jest więc przeogromny. Przed następną wizytą w drogerii warto wiedzieć, czym charakteryzują się kolejne kosmetyki perfumowane, potrafiąc rozróżnić właściwości wody kolońskiej od wody perfumowanej czy toaletowej.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl
Jowita kupił(a) 5szt "102H" 3 godziny temu.